The 1/4 Black Polyurethane NSF51 100 Feet is a high-performance, flexible, and durable tubing designed for food, beverage, pneumatic, and fluid transfer applications. This tubing meets National Sanitation Foundation (NSF) 51 certification, ensuring it is safe for food and beverage contact. NSF 51® Polyurethane (PUR) Shore A 98 tubing is a strong, lightweight, and flexible option known for its excellent resistance to abrasion, cold, chemicals, and kinking. Made with high-quality ether-based materials, it offers superior durability, tight OD tolerances, and easy installation while meeting NSF, FDA, RoHS, and UL standards.
Order now for fast shipping and professional-grade results.
| Specification | Value |
|---|---|
|
TYPE |
Black Polyurethane NSF51 100 Feet |
| DESIGN |
Highly flexible and kink-resistant for easy handling and installation. |
| MATERIAL | Polyurethane provides exceptional durability and elasticity. |
| WEIGHT (LBS) | 1.51 |
| BEND RADIUS | 0.476" |
|
COLOR |
Black |
| FOR USE WITH | Push-to-Connect Fittings, Barb-Type and Compression Fittings |
| HARDNESS | Shore A 98 |
| INSIDE DIAMETER | 0.156" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 1/4" |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Chemical, Cold, Heat, Kink |
| TEMPERATURE RATING | -40 to 150 deg F |
| WALL THICKNESS | 0.047" |
| WORKING PRESSURE | 180 psi |
| APPLICATIONS | Ideal for Food and Beverage Industry, Water Filtration Systems, Laboratory Applications, Pneumatic Systems, Chemical Handling, Aquarium and Hydroponic Systems and HVAC Systems. |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/4 Black Polyurethane NSF51 100 Feet is a high-performance, flexible, and durable tubing designed for food, beverage, pneumatic, and fluid transfer applications. This tubing meets National Sanitation Foundation (NSF) 51 certification, ensuring it is safe for food and beverage contact. NSF 51® Polyurethane (PUR) Shore A 98 tubing is a strong, lightweight, and flexible option known for its excellent resistance to abrasion, cold, chemicals, and kinking. Made with high-quality ether-based materials, it offers superior durability, tight OD tolerances, and easy installation while meeting NSF, FDA, RoHS, and UL standards.
Order now for fast shipping and professional-grade results.
| Specification | Value |
|---|---|
|
TYPE |
Black Polyurethane NSF51 100 Feet |
| DESIGN |
Highly flexible and kink-resistant for easy handling and installation. |
| MATERIAL | Polyurethane provides exceptional durability and elasticity. |
| WEIGHT (LBS) | 1.51 |
| BEND RADIUS | 0.476" |
|
COLOR |
Black |
| FOR USE WITH | Push-to-Connect Fittings, Barb-Type and Compression Fittings |
| HARDNESS | Shore A 98 |
| INSIDE DIAMETER | 0.156" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 1/4" |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Chemical, Cold, Heat, Kink |
| TEMPERATURE RATING | -40 to 150 deg F |
| WALL THICKNESS | 0.047" |
| WORKING PRESSURE | 180 psi |
| APPLICATIONS | Ideal for Food and Beverage Industry, Water Filtration Systems, Laboratory Applications, Pneumatic Systems, Chemical Handling, Aquarium and Hydroponic Systems and HVAC Systems. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:73343B
1/4 Black Polyurethane NSF51 100 Feet
- Regular price
- $56.77
- Sale price
- $56.77
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
