The 1/4 Black Countersunk Square Steel Plug is a small, threaded pipe fitting used to seal the ends of female-threaded pipes or fittings. The square head design allows for easy installation and removal with a wrench, making it suitable for plumbing, industrial, hydraulic, and high-pressure applications. The NPT threads ensures a secure, leak-proof seal.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Black Countersunk Square Steel Plug |
| DESIGN | Square head design, allows for easy tightening with a wrench |
| MATERIAL | Steel for strong, durable, and cost-effective and provides limited rust resistance. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Carbon Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.020 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1/4" Socket Size |
| CONNECTION SIZE | 1/4" |
| CONNECTION TYPE | MNPT |
| DIMENSION STANDARDS | ASME B16.14 - 1991 |
| DIMENSIONS | 0.45" L |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Plug |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| THREAD SIZE | 1/4-18 |
| APPLICATIONS | Ideal for Hydraulic & Pneumatic Systems, Oil & Gas Pipelines, Fire Protection Systems, Water & Plumbing Applications, Mechanical & Industrial Equipment. |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/4 Black Countersunk Square Steel Plug is a small, threaded pipe fitting used to seal the ends of female-threaded pipes or fittings. The square head design allows for easy installation and removal with a wrench, making it suitable for plumbing, industrial, hydraulic, and high-pressure applications. The NPT threads ensures a secure, leak-proof seal.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Black Countersunk Square Steel Plug |
| DESIGN | Square head design, allows for easy tightening with a wrench |
| MATERIAL | Steel for strong, durable, and cost-effective and provides limited rust resistance. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Carbon Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.020 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1/4" Socket Size |
| CONNECTION SIZE | 1/4" |
| CONNECTION TYPE | MNPT |
| DIMENSION STANDARDS | ASME B16.14 - 1991 |
| DIMENSIONS | 0.45" L |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Plug |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| THREAD SIZE | 1/4-18 |
| APPLICATIONS | Ideal for Hydraulic & Pneumatic Systems, Oil & Gas Pipelines, Fire Protection Systems, Water & Plumbing Applications, Mechanical & Industrial Equipment. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:67631
1/4 Black Countersunk Square Steel Plug
- Regular price
- $0.96
- Sale price
- $0.96
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
