The 1/4 316 Stainless Steel Cap is a pipe fitting designed to cover and seal the end of a pipe or tube. Made from 316 stainless steel, it provides excellent corrosion resistance, especially in harsh environments such as marine, chemical, or high-temperature systems. The cap is used to close off open pipe ends to prevent contaminants from entering the system and to maintain the integrity of the pipe.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Stainless Steel Cap |
| DESIGN | Closed-end fitting designed to seal the end of a pipe, effectively preventing debris, dirt, or other contaminants from entering the pipe system |
| MATERIAL | Stainless steel ensures exceptional resistance to pitting, stress corrosion cracking, and general corrosion |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 316 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.030 |
| BOX | 25 |
| APPROXWT LBS | 0.02 |
| CONNECTION SIZE | 1/4" |
| CONNECTION TYPE | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ASME B1.20.1 |
| FITTING TYPE | Cap |
| FOR USE WITH | Air, Water, Oil, Natural Gas, Steam Media |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 1/4-18 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Marine Environments, Chemical Processing, Food and Beverage Industry, Oil & Gas Pipelines, Water Treatment Systems, HVAC & Building Services, Automotive & Transportation |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/4 316 Stainless Steel Cap is a pipe fitting designed to cover and seal the end of a pipe or tube. Made from 316 stainless steel, it provides excellent corrosion resistance, especially in harsh environments such as marine, chemical, or high-temperature systems. The cap is used to close off open pipe ends to prevent contaminants from entering the system and to maintain the integrity of the pipe.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Stainless Steel Cap |
| DESIGN | Closed-end fitting designed to seal the end of a pipe, effectively preventing debris, dirt, or other contaminants from entering the pipe system |
| MATERIAL | Stainless steel ensures exceptional resistance to pitting, stress corrosion cracking, and general corrosion |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 316 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.030 |
| BOX | 25 |
| APPROXWT LBS | 0.02 |
| CONNECTION SIZE | 1/4" |
| CONNECTION TYPE | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ASME B1.20.1 |
| FITTING TYPE | Cap |
| FOR USE WITH | Air, Water, Oil, Natural Gas, Steam Media |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 1/4-18 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Marine Environments, Chemical Processing, Food and Beverage Industry, Oil & Gas Pipelines, Water Treatment Systems, HVAC & Building Services, Automotive & Transportation |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:63471
1/4 316 Stainless Steel Cap
- Regular price
- $5.75
- Sale price
- $5.75
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
