The 1/4 316 Stainless Steel 45 Elbow is a high-quality pipe fitting designed to change the direction of flow by 45 degrees in a piping system. Precision machined threads ensure tight, leak-proof connections with compatible fittings. Made from 316 stainless steel, it provides superior corrosion resistance compared to 304 stainless steel, making it ideal for harsh environments, chemical applications, and marine settings.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Stainless Steel 45 Elbow |
| DESIGN | 45° angled bend provides a smooth directional change for fluid or gas flow |
| MATERIAL | Stainless steel provides superior corrosion resistance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 316 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.100 |
| APPROXWT LBS | 0.07 |
| BOX | 25 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 0.71" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 1/4" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1/4" |
| CONNECTION TYPE |
FNPT|FNPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FNPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FNPT |
| DIMENSIONS | 0.69" OD |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FITTING TYPE | 45 deg Elbow |
| FOR USE WITH | Air, Water, Oil, Natural Gas, Steam |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 1/4-18 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing, Pneumatic, Marine, Industrial |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/4 316 Stainless Steel 45 Elbow is a high-quality pipe fitting designed to change the direction of flow by 45 degrees in a piping system. Precision machined threads ensure tight, leak-proof connections with compatible fittings. Made from 316 stainless steel, it provides superior corrosion resistance compared to 304 stainless steel, making it ideal for harsh environments, chemical applications, and marine settings.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Stainless Steel 45 Elbow |
| DESIGN | 45° angled bend provides a smooth directional change for fluid or gas flow |
| MATERIAL | Stainless steel provides superior corrosion resistance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 316 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.100 |
| APPROXWT LBS | 0.07 |
| BOX | 25 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 0.71" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 1/4" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1/4" |
| CONNECTION TYPE |
FNPT|FNPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FNPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FNPT |
| DIMENSIONS | 0.69" OD |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FITTING TYPE | 45 deg Elbow |
| FOR USE WITH | Air, Water, Oil, Natural Gas, Steam |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 1/4-18 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing, Pneumatic, Marine, Industrial |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:63181
1/4 316 Stainless Steel 45 Elbow
- Regular price
- $16.05
- Sale price
- $16.05
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
