The 1/4 304 Stainless Steel 45 Elbow is a high-quality pipe fitting designed to connect two pipes at a 45-degree angle. It is commonly used in plumbing, industrial, and fluid transfer systems to allow smooth directional changes while maintaining flow efficiency. Made from 304 stainless steel, it offers excellent corrosion resistance, making it ideal for water, gas, oil, and chemical applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Elbow |
| DESIGN | 45° angled design for smooth directional flow changes while minimizing turbulence |
| MATERIAL | Stainless steel to resist corrosion, oxidation, and extreme temperatures |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 304 Stainless Steel |
| ADDITIONAL INFORMATION | 0.71" Center to End |
| WEIGHT (LBS) |
0.100 |
| CONNECTION SIZE 1 |
1/4" |
| CONNECTION SIZE 2 |
1/4" |
| CONNECTION TYPE |
FNPT|FNPT |
| CONNECTION TYPE 1 |
FNPT |
| CONNECTION TYPE 2 |
FNPT |
| DIMENSION STANDARDS |
ASME B1.20.1 |
| DIMENSIONS |
0.69" Outer Diameter |
| FITTING TYPE | 45 deg Elbow |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| PRESSURE RATING | 300 psi |
| THREAD SIZE | 1/4-18 |
| BOX | 25 |
| APPROX LBS | 0.07 |
| FOR USE WITH | Air, Water, Oil, Natural Gas, Steam |
| APPLICATIONS |
Ideal for hydraulic, pneumatic, plumbing, and industrial applications |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/4 304 Stainless Steel 45 Elbow is a high-quality pipe fitting designed to connect two pipes at a 45-degree angle. It is commonly used in plumbing, industrial, and fluid transfer systems to allow smooth directional changes while maintaining flow efficiency. Made from 304 stainless steel, it offers excellent corrosion resistance, making it ideal for water, gas, oil, and chemical applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Elbow |
| DESIGN | 45° angled design for smooth directional flow changes while minimizing turbulence |
| MATERIAL | Stainless steel to resist corrosion, oxidation, and extreme temperatures |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 304 Stainless Steel |
| ADDITIONAL INFORMATION | 0.71" Center to End |
| WEIGHT (LBS) |
0.100 |
| CONNECTION SIZE 1 |
1/4" |
| CONNECTION SIZE 2 |
1/4" |
| CONNECTION TYPE |
FNPT|FNPT |
| CONNECTION TYPE 1 |
FNPT |
| CONNECTION TYPE 2 |
FNPT |
| DIMENSION STANDARDS |
ASME B1.20.1 |
| DIMENSIONS |
0.69" Outer Diameter |
| FITTING TYPE | 45 deg Elbow |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| PRESSURE RATING | 300 psi |
| THREAD SIZE | 1/4-18 |
| BOX | 25 |
| APPROX LBS | 0.07 |
| FOR USE WITH | Air, Water, Oil, Natural Gas, Steam |
| APPLICATIONS |
Ideal for hydraulic, pneumatic, plumbing, and industrial applications |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:62181
1/4 304 Stainless Steel 45 Elbow
- Regular price
- $11.22
- Sale price
- $11.22
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
