The 1/2 X 3/8 Female Iron Pipe x Female Iron Pipe Forged Elbow is a female iron pipe (FIP) threaded elbow fitting designed to connect two male-threaded (MIP) pipes at a 90-degree angle. Its forged construction ensures higher strength and durability compared to cast fittings, making it ideal for high-pressure and industrial applications. Made from brass, this fitting provides corrosion resistance, leak-proof performance, and long-lasting durability.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Female Iron Pipe Brass Elbow |
| DESIGN |
90° Angled Design enables efficient directional changes in piping systems |
| MATERIAL |
Brass provides corrosion resistance , leak-proof , high-pressure and secure tube retention |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Brass |
|
WEIGHT (lbs) |
0.280 lb |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3/8" |
| CONNECTION TYPE | FNPT|FNPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FNPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FNPT |
| DIMENSIONS | 1" W |
| FITTING TYPE | 90 deg Elbow |
| PRESSURE RATING | 1200 psi |
| FOR USE WITH | Brass, Bronze, Copper, Steel, Aluminum, and Iron Pipe |
| TEMPERATURE RATING | -65 to 250 deg F |
| THREAD SIZE | 1/2-14 x 3/8-18 |
| APPLICATIONS |
Ideal for
Plumbing system, Piping system, Pneumatic system, Hydraulic system and HVAC |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/2 X 3/8 Female Iron Pipe x Female Iron Pipe Forged Elbow is a female iron pipe (FIP) threaded elbow fitting designed to connect two male-threaded (MIP) pipes at a 90-degree angle. Its forged construction ensures higher strength and durability compared to cast fittings, making it ideal for high-pressure and industrial applications. Made from brass, this fitting provides corrosion resistance, leak-proof performance, and long-lasting durability.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Female Iron Pipe Brass Elbow |
| DESIGN |
90° Angled Design enables efficient directional changes in piping systems |
| MATERIAL |
Brass provides corrosion resistance , leak-proof , high-pressure and secure tube retention |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Brass |
|
WEIGHT (lbs) |
0.280 lb |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3/8" |
| CONNECTION TYPE | FNPT|FNPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FNPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FNPT |
| DIMENSIONS | 1" W |
| FITTING TYPE | 90 deg Elbow |
| PRESSURE RATING | 1200 psi |
| FOR USE WITH | Brass, Bronze, Copper, Steel, Aluminum, and Iron Pipe |
| TEMPERATURE RATING | -65 to 250 deg F |
| THREAD SIZE | 1/2-14 x 3/8-18 |
| APPLICATIONS |
Ideal for
Plumbing system, Piping system, Pneumatic system, Hydraulic system and HVAC |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:28016
1/2 X 3/8 Female Iron Pipe x Female Iron Pipe Forged Elbow
- Regular price
- $26.03
- Sale price
- $26.03
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
