The 1/2 x 3 Schedule 80 Galvanized Steel Nipple is a high-strength, precision-engineered pipe fitting designed for demanding industrial, commercial, and plumbing applications. Constructed from heavy-duty Schedule 80 steel, it offers superior pressure tolerance, structural durability, and long-lasting performance. The hot-dip galvanized coating provides excellent corrosion resistance, making it ideal for both indoor and outdoor environments. With Male Pipe Threads (MPT) on both ends, this pipe nipple ensures secure, leak-proof connections in a wide range of fluid, gas, and air systems.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Schedule 80 Galvanized Steel Nipple |
| DESIGN |
Heavy-Duty Schedule 80 Steel designed for high-pressure applications and enhanced durability. |
| MATERIAL | Steel for ensuring durability, corrosion resistance. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.230 lb |
| CONNECTION SIZE 1 | 1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1/2" |
| CONNECTION TYPE | MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIAMETER | 1/2" |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FINISH | Galvanized |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 3" |
| SCHEDULE RATING | SCH 80 |
| THREAD SIZE | 1/2-14 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing,Industrial,HVAC Systems,Agricultural & Irrigation |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/2 x 3 Schedule 80 Galvanized Steel Nipple is a high-strength, precision-engineered pipe fitting designed for demanding industrial, commercial, and plumbing applications. Constructed from heavy-duty Schedule 80 steel, it offers superior pressure tolerance, structural durability, and long-lasting performance. The hot-dip galvanized coating provides excellent corrosion resistance, making it ideal for both indoor and outdoor environments. With Male Pipe Threads (MPT) on both ends, this pipe nipple ensures secure, leak-proof connections in a wide range of fluid, gas, and air systems.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Schedule 80 Galvanized Steel Nipple |
| DESIGN |
Heavy-Duty Schedule 80 Steel designed for high-pressure applications and enhanced durability. |
| MATERIAL | Steel for ensuring durability, corrosion resistance. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.230 lb |
| CONNECTION SIZE 1 | 1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1/2" |
| CONNECTION TYPE | MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIAMETER | 1/2" |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FINISH | Galvanized |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 3" |
| SCHEDULE RATING | SCH 80 |
| THREAD SIZE | 1/2-14 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing,Industrial,HVAC Systems,Agricultural & Irrigation |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:58064
1/2 x 3 Schedule 80 Galvanized Steel Nipple
- Regular price
- $26.27
- Sale price
- $26.27
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
