The 1/2" x 3/4" Hose Barb x Male Iron Pipe (MIP) Polyethylene Elbow is a durable and lightweight fitting designed to connect flexible tubing to threaded pipes at a 90-degree angle. Made from high-quality polyethylene, it provides excellent chemical resistance, impact strength, and flexibility, making it ideal for a wide range of fluid transfer applications in plumbing, irrigation, and industrial systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | MIP Polyethylene Elbow |
| DESIGN |
90-Degree Elbow: ensures smooth directional changes while preventing kinks in tubing. |
| MATERIAL | Polyethylene for strong, lightweight, and impact-resistant |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Polyethylene |
| WEIGHT (LBS) | 0.025 |
| CONNECTION SIZE 1 | 1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3/4" |
| CONNECTION TYPE | Barbed | MIP |
| CONNECTION TYPE 1 | Hose Barbed |
| CONNECTION TYPE 2 | MIP |
| DIMENSIONS | 1.71" L x 1.56 " W |
| FITTING TYPE | 90 deg Elbow |
| HEX SIZE | 1-1/8" |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 125 psi |
| OPERATING TEMPERATURE | -65 to 190 deg F |
| THREAD SIZE | 3/4-14 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing & Water Systems, Industrial Fluid Handling, Automotive & Marine, HVAC Systems |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/2" x 3/4" Hose Barb x Male Iron Pipe (MIP) Polyethylene Elbow is a durable and lightweight fitting designed to connect flexible tubing to threaded pipes at a 90-degree angle. Made from high-quality polyethylene, it provides excellent chemical resistance, impact strength, and flexibility, making it ideal for a wide range of fluid transfer applications in plumbing, irrigation, and industrial systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | MIP Polyethylene Elbow |
| DESIGN |
90-Degree Elbow: ensures smooth directional changes while preventing kinks in tubing. |
| MATERIAL | Polyethylene for strong, lightweight, and impact-resistant |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Polyethylene |
| WEIGHT (LBS) | 0.025 |
| CONNECTION SIZE 1 | 1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3/4" |
| CONNECTION TYPE | Barbed | MIP |
| CONNECTION TYPE 1 | Hose Barbed |
| CONNECTION TYPE 2 | MIP |
| DIMENSIONS | 1.71" L x 1.56 " W |
| FITTING TYPE | 90 deg Elbow |
| HEX SIZE | 1-1/8" |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 125 psi |
| OPERATING TEMPERATURE | -65 to 190 deg F |
| THREAD SIZE | 3/4-14 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing & Water Systems, Industrial Fluid Handling, Automotive & Marine, HVAC Systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:33385P
1/2 x 3/4 Hose Barb x Male Iron Pipe Polyethylene Elbow
- Regular price
- $1.72
- Sale price
- $1.72
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
