The 1/2 x 3/4 Garden Hose Hex Swivel Adapter with Hex Nut is a brass garden hose fitting designed to connect an inner diameter hose to a standard female garden hose thread (FHT). The swivel feature with a hex nut allows for easy installation and a secure, leak-proof connection.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Hex Swivel Adapter |
| DESIGN | Swivel function for easy installation without twisting the hose |
| MATERIAL | Brass for excellent durability, corrosion resistance, and reliability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Brass |
| WEIGHT (LBS) | 0.12 |
| CONNECTION SIZE 1 | 1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3/4" |
| CONNECTION TYPE | HB|FGHT |
| CONNECTION TYPE 1 | Hose Barb |
| CONNECTION TYPE 2 | Female Garden Hose |
| DIMENSIONS | 1.82" Length |
| FITTING TYPE | Adapter |
| HEX SIZE | 1.18" |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 75 psi |
| OPERATING TEMPERATURE | 35 to 100 deg F |
| THREAD LENGTH | 1.19" |
| THREAD SIZE | 3/4-11-1/2 |
| FOR USE WITH | Garden Hose |
| APPLICATIONS | Ideal for garden hoses, irrigation systems, plumbing & water supply, industrial & commercial use |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/2 x 3/4 Garden Hose Hex Swivel Adapter with Hex Nut is a brass garden hose fitting designed to connect an inner diameter hose to a standard female garden hose thread (FHT). The swivel feature with a hex nut allows for easy installation and a secure, leak-proof connection.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Hex Swivel Adapter |
| DESIGN | Swivel function for easy installation without twisting the hose |
| MATERIAL | Brass for excellent durability, corrosion resistance, and reliability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Brass |
| WEIGHT (LBS) | 0.12 |
| CONNECTION SIZE 1 | 1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3/4" |
| CONNECTION TYPE | HB|FGHT |
| CONNECTION TYPE 1 | Hose Barb |
| CONNECTION TYPE 2 | Female Garden Hose |
| DIMENSIONS | 1.82" Length |
| FITTING TYPE | Adapter |
| HEX SIZE | 1.18" |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 75 psi |
| OPERATING TEMPERATURE | 35 to 100 deg F |
| THREAD LENGTH | 1.19" |
| THREAD SIZE | 3/4-11-1/2 |
| FOR USE WITH | Garden Hose |
| APPLICATIONS | Ideal for garden hoses, irrigation systems, plumbing & water supply, industrial & commercial use |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:29FGH-812H
1/2 x 3/4 Garden Hose Swivel with Hexagonal Nut
- Regular price
- $3.86
- Sale price
- $3.86
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
