The 1/2 Type B Air Brake Tubing is a DOT-approved, high-strength nylon tubing designed for use in heavy-duty air brake and pneumatic control systems in trucks, trailers, buses, and industrial applications. Engineered to meet Type B standards, this tubing features an additional reinforcement layer, providing higher pressure resistance and enhanced durability compared to Type A tubing.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Air Brake Tubing |
| DESIGN |
Reinforced strength reinforcement, ideal for high-stress air brake and pneumatic applications |
| MATERIAL | Nylon, for impact-resistant and highly durable |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Nylon |
| WEIGHT (LBS) | 3.830 |
| COLOR | Black |
|
LENGTH |
100 ft |
| NOMINAL SIZE | 1/2" |
| RESISTANCE PROPERTIES | Cold Weather, Abrasion, UV and Ozone-Resistant |
| TEMPERATURE RATING | -40 to 200 deg F |
| WALL THICKNESS | 0.062" |
| WORKING PRESSURE | 150 psi |
| APPLICATIONS | Ideal for Truck & Trailer Air Brake Systems, Buses & Public Transport Pneumatic Controls, Agricultural & Construction Equipment, Industrial Pneumatic Systems & Automation, Rail & Transit Systems Air Control Lines |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/2 Type B Air Brake Tubing is a DOT-approved, high-strength nylon tubing designed for use in heavy-duty air brake and pneumatic control systems in trucks, trailers, buses, and industrial applications. Engineered to meet Type B standards, this tubing features an additional reinforcement layer, providing higher pressure resistance and enhanced durability compared to Type A tubing.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Air Brake Tubing |
| DESIGN |
Reinforced strength reinforcement, ideal for high-stress air brake and pneumatic applications |
| MATERIAL | Nylon, for impact-resistant and highly durable |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Nylon |
| WEIGHT (LBS) | 3.830 |
| COLOR | Black |
|
LENGTH |
100 ft |
| NOMINAL SIZE | 1/2" |
| RESISTANCE PROPERTIES | Cold Weather, Abrasion, UV and Ozone-Resistant |
| TEMPERATURE RATING | -40 to 200 deg F |
| WALL THICKNESS | 0.062" |
| WORKING PRESSURE | 150 psi |
| APPLICATIONS | Ideal for Truck & Trailer Air Brake Systems, Buses & Public Transport Pneumatic Controls, Agricultural & Construction Equipment, Industrial Pneumatic Systems & Automation, Rail & Transit Systems Air Control Lines |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:38965
1/2 Type B Air Brake Tubing
- Regular price
- $500.51
- Sale price
- $500.51
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
