The 1/2 Stainless Muffler is a compact and highly durable noise reduction component used in pneumatic systems. Its primary function is to reduce air exhaust noise and prevent contamination in the exhaust port. Made from stainless steel, this muffler offers exceptional corrosion resistance and durability, making it suitable for harsh environments. This muffler helps to create a quieter, cleaner work environment, enhancing comfort and efficiency.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Stainless Muffler |
| DESIGN |
Compact design, ideal for tight spaces, yet effective at reducing noise |
| MATERIAL |
Stainless Steel for high resistance to corrosion, rust, and wear |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 303 Stainless Steel |
| ADDITIONAL INFORMATION | 316 Stainless Steel Element, 1/2-14 Thread Size |
| WEIGHT (LBS) | 0.000 |
|
CONNECTION TYPE |
MPT |
| FITTING TYPE | Muffler |
| NOMINAL SIZE | 1/2" |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 300 psi |
| OPERATING TEMPERATURE | 35 to 392 deg F |
| APPLICATIONS | Ideal for pneumatic tools, industrial automation, medical devices, HVAC, and food processing |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/2 Stainless Muffler is a compact and highly durable noise reduction component used in pneumatic systems. Its primary function is to reduce air exhaust noise and prevent contamination in the exhaust port. Made from stainless steel, this muffler offers exceptional corrosion resistance and durability, making it suitable for harsh environments. This muffler helps to create a quieter, cleaner work environment, enhancing comfort and efficiency.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Stainless Muffler |
| DESIGN |
Compact design, ideal for tight spaces, yet effective at reducing noise |
| MATERIAL |
Stainless Steel for high resistance to corrosion, rust, and wear |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 303 Stainless Steel |
| ADDITIONAL INFORMATION | 316 Stainless Steel Element, 1/2-14 Thread Size |
| WEIGHT (LBS) | 0.000 |
|
CONNECTION TYPE |
MPT |
| FITTING TYPE | Muffler |
| NOMINAL SIZE | 1/2" |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 300 psi |
| OPERATING TEMPERATURE | 35 to 392 deg F |
| APPLICATIONS | Ideal for pneumatic tools, industrial automation, medical devices, HVAC, and food processing |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:300035
1/2 Stainless Muffler
- Regular price
- $61.39
- Sale price
- $61.39
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
