The 1/2" Outside Diameter x 250' Clear Blue Polyurethane Tube is a flexible, lightweight, and durable solution for pneumatic, fluid transfer, and industrial applications. Made from high-quality ether-based PUR, it provides excellent abrasion and chemical resistance, superior kink resistance, and long-lasting performance. Manufactured to precise outside-diameter tolerances, it is compatible with push-to-connect, barb, and compression fittings. This tubing is NSF 51® and RoHS certified, FDA and REACH Prop 65 compliant, and meets NSF 61® and UL94HB standards.
Order now for fast shipping and professional-grade results.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Tubing |
| DESIGN |
Transparent Design allows for visual inspection of flow |
| MATERIAL |
Polyurethane lightweight & highly flexible |
| WEIGHT (lbs) | |
| BEND RADIUS | 1.102" |
| COLOR | Clear Blue |
| FOR USE WITH | Push-to-Connect Fittings, Barb-Type and Compression Fittings |
| HARDNESS | Shore A 98 |
| INSIDE DIAMETER | 0.328" |
| LENGTH | 250 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 1/2" |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Chemical, Cold, Heat, Kink |
| TEMPERATURE RATING | -40 to 150 deg F |
| WALL THICKNESS | 0.086" |
| WORKING PRESSURE | 150 psi |
| APPLICATIONS | Ideal for Pneumatic Air Systems, Fluid Transfer & Dispensing, Industrial Automation & Robotics, Automotive & Marine Uses, Vacuum & Low-Pressure Systems |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/2" Outside Diameter x 250' Clear Blue Polyurethane Tube is a flexible, lightweight, and durable solution for pneumatic, fluid transfer, and industrial applications. Made from high-quality ether-based PUR, it provides excellent abrasion and chemical resistance, superior kink resistance, and long-lasting performance. Manufactured to precise outside-diameter tolerances, it is compatible with push-to-connect, barb, and compression fittings. This tubing is NSF 51® and RoHS certified, FDA and REACH Prop 65 compliant, and meets NSF 61® and UL94HB standards.
Order now for fast shipping and professional-grade results.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Tubing |
| DESIGN |
Transparent Design allows for visual inspection of flow |
| MATERIAL |
Polyurethane lightweight & highly flexible |
| WEIGHT (lbs) | |
| BEND RADIUS | 1.102" |
| COLOR | Clear Blue |
| FOR USE WITH | Push-to-Connect Fittings, Barb-Type and Compression Fittings |
| HARDNESS | Shore A 98 |
| INSIDE DIAMETER | 0.328" |
| LENGTH | 250 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 1/2" |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Chemical, Cold, Heat, Kink |
| TEMPERATURE RATING | -40 to 150 deg F |
| WALL THICKNESS | 0.086" |
| WORKING PRESSURE | 150 psi |
| APPLICATIONS | Ideal for Pneumatic Air Systems, Fluid Transfer & Dispensing, Industrial Automation & Robotics, Automotive & Marine Uses, Vacuum & Low-Pressure Systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:73346CU2.5
1/2 Outside Diameter x 250', Clear Blue Polyurethane Tube
- Regular price
- $394.52
- Sale price
- $394.52
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
