The 1/2 Hose x 1/2 Male National Pipe Thread 100 ft Rubber tube Blue is a high-quality, flexible air hose designed for industrial, automotive, and pneumatic applications. With a 100-foot length, it provides extended reach and maneuverability, making it ideal for compressed air systems, pneumatic tools, and fluid transfer. The MNPT tapered fittings ensure a secure, leak-resistant connection.
|
Specifications |
Details |
| TYPE | Rubber Blue |
| DESIGN | High flexibility remains soft and kink-resistant in various temperatures. |
| COVER MATERIAL | EPDM rubber resistant to abrasion, oil, and weather conditions. |
| WEIGHT | 14.9693 |
| BEND RADIUS | 0.95" |
| HOSE COLOR | Blue |
| HOSE TYPE | Hose |
| INSIDE DIAMETER | 1/2" |
| LENGTH | 100 ft |
| NOMINAL SIZE | 1/2" x 3/8" |
| REINFORCEMENT | Polyester Yarn |
| TEMPERATURE HIGH | 190 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -50 deg F |
| TUBE MATERIAL | Rubber |
| APPLICATIONS | Ideal for Pneumatic Tools, Automotive & Industrial Use, Construction & Maintenance, General Air Supply |
| Brand | Midland Industries |
The 1/2 Hose x 1/2 Male National Pipe Thread 100 ft Rubber tube Blue is a high-quality, flexible air hose designed for industrial, automotive, and pneumatic applications. With a 100-foot length, it provides extended reach and maneuverability, making it ideal for compressed air systems, pneumatic tools, and fluid transfer. The MNPT tapered fittings ensure a secure, leak-resistant connection.
|
Specifications |
Details |
| TYPE | Rubber Blue |
| DESIGN | High flexibility remains soft and kink-resistant in various temperatures. |
| COVER MATERIAL | EPDM rubber resistant to abrasion, oil, and weather conditions. |
| WEIGHT | 14.9693 |
| BEND RADIUS | 0.95" |
| HOSE COLOR | Blue |
| HOSE TYPE | Hose |
| INSIDE DIAMETER | 1/2" |
| LENGTH | 100 ft |
| NOMINAL SIZE | 1/2" x 3/8" |
| REINFORCEMENT | Polyester Yarn |
| TEMPERATURE HIGH | 190 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -50 deg F |
| TUBE MATERIAL | Rubber |
| APPLICATIONS | Ideal for Pneumatic Tools, Automotive & Industrial Use, Construction & Maintenance, General Air Supply |
| Brand | Midland Industries |
SKU:BAIRLT-050-300BM65-100
1/2 Hose x 1/2 Male National Pipe Thread 100
- Regular price
- $68.49
- Sale price
- $68.49
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
