The 1/2 Female National Pipe Thread Vulcanized Elastomeric Pipe Thread Lock Plug is a threaded plug designed to seal off a pipe or hose connection with a female National Pipe Thread (FNPT) fitting. The VEP is a flexible material that ensures durability and flexibility, providing a secure seal for applications that need a reliable, leak-proof barrier. The Thread Lock mechanism secures the plug in place, preventing accidental loosening and maintaining a tight seal under pressure. This plug is ideal for stopping or sealing unused or open-ended pipe connections, offering protection and preventing leakage in fluid and air systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Thread Lock Plug |
| DESIGN | Thread lock design for a secure seal, preventing leaks and maintaining pressure integrity |
| MATERIAL | Steel for strength and resistance to mechanical stress |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) | 1.32 |
| CONNECTION SIZE | 1/2" |
| CONNECTION SIZE 1 | 1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1/2" |
| CONNECTION TYPE | Plug|FNPT |
| CONNECTION TYPE 1 | Flat Face Plug |
| CONNECTION TYPE 2 | Female NPT |
| DIMENSIONS | 1.13" Diameter x 4.09" Length |
| FITTING TYPE | Plug |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 4000 psi |
| OPERATING TEMPERATURE | -20 to 120 deg C |
| THREAD SIZE | 1/2-14 |
| SERIES | LSQ-VEP Series |
| APPLICATIONS | Ideal for use in public equipment, portable construction equipment, hydraulic tools, vehicles |
| BRAND | Midland Industries |
The 1/2 Female National Pipe Thread Vulcanized Elastomeric Pipe Thread Lock Plug is a threaded plug designed to seal off a pipe or hose connection with a female National Pipe Thread (FNPT) fitting. The VEP is a flexible material that ensures durability and flexibility, providing a secure seal for applications that need a reliable, leak-proof barrier. The Thread Lock mechanism secures the plug in place, preventing accidental loosening and maintaining a tight seal under pressure. This plug is ideal for stopping or sealing unused or open-ended pipe connections, offering protection and preventing leakage in fluid and air systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Thread Lock Plug |
| DESIGN | Thread lock design for a secure seal, preventing leaks and maintaining pressure integrity |
| MATERIAL | Steel for strength and resistance to mechanical stress |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) | 1.32 |
| CONNECTION SIZE | 1/2" |
| CONNECTION SIZE 1 | 1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1/2" |
| CONNECTION TYPE | Plug|FNPT |
| CONNECTION TYPE 1 | Flat Face Plug |
| CONNECTION TYPE 2 | Female NPT |
| DIMENSIONS | 1.13" Diameter x 4.09" Length |
| FITTING TYPE | Plug |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 4000 psi |
| OPERATING TEMPERATURE | -20 to 120 deg C |
| THREAD SIZE | 1/2-14 |
| SERIES | LSQ-VEP Series |
| APPLICATIONS | Ideal for use in public equipment, portable construction equipment, hydraulic tools, vehicles |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:LSQVEP12PF
1/2 Female National Pipe Thread Vulcanized Elastomeric Pipe Thread Lock Plug
- Regular price
- $156.76
- Sale price
- $156.76
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
