The 1-1/4" Close Galvanized Steel Nipple is a strong and corrosion-resistant pipe fitting designed for tight, secure connections in plumbing, gas, and industrial applications. Made from high-quality galvanized steel, it offers excellent durability and rust protection, ensuring long-lasting performance in residential, commercial, and industrial settings. Ideal for high-pressure systems, this fitting provides a reliable solution for water, gas, and air lines.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Galvanized Steel Nipple |
| DESIGN |
Close Nipple design minimizes space between fittings for compact installations. |
| MATERIAL |
Steel for superior strength and durability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT | 0.200 |
| CONNECTION SIZE 1 | 1-1/4" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1-1/4" |
| CONNECTION TYPE | MPT | MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| DIAMETER | 1-1/2" |
| FINISH | Galvanized |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 1-5/8" |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| PRESSURE RATING | 1300 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 40 |
| THREAD LENGTH | 1.01" |
| THREAD SIZE | 1-1/4-11-1/2 |
| WALL THICKNESS | 0.14" |
| APPROXIMATE WEIGHT (LBS) | 0.25 |
| BOX/CASE | 50/100 |
| NOTES | Grade B |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing Systems, Gas Lines, Industrial Piping, HVAC Systems |
| BRAND | Midland Industries |
The 1-1/4" Close Galvanized Steel Nipple is a strong and corrosion-resistant pipe fitting designed for tight, secure connections in plumbing, gas, and industrial applications. Made from high-quality galvanized steel, it offers excellent durability and rust protection, ensuring long-lasting performance in residential, commercial, and industrial settings. Ideal for high-pressure systems, this fitting provides a reliable solution for water, gas, and air lines.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Galvanized Steel Nipple |
| DESIGN |
Close Nipple design minimizes space between fittings for compact installations. |
| MATERIAL |
Steel for superior strength and durability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT | 0.200 |
| CONNECTION SIZE 1 | 1-1/4" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1-1/4" |
| CONNECTION TYPE | MPT | MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| DIAMETER | 1-1/2" |
| FINISH | Galvanized |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 1-5/8" |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| PRESSURE RATING | 1300 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 40 |
| THREAD LENGTH | 1.01" |
| THREAD SIZE | 1-1/4-11-1/2 |
| WALL THICKNESS | 0.14" |
| APPROXIMATE WEIGHT (LBS) | 0.25 |
| BOX/CASE | 50/100 |
| NOTES | Grade B |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing Systems, Gas Lines, Industrial Piping, HVAC Systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:56120
1-1/4 x Close Galvanized Steel Nipple
- Regular price
- $6.14
- Sale price
- $6.14
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
