The 1-1/4 x 11 Galvanized Steel Nipple is a short, threaded pipe fitting designed to connect two female-threaded pipes or fittings in a straight-line configuration. The 1-1/4-inch length offers a compact and efficient connection for medium to high-pressure applications. Made from galvanized steel, it provides exceptional corrosion resistance, making it ideal for water, gas, air, and industrial applications. The galvanized coating enhances durability and protects against rust and environmental damage.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Steel Nipple |
| DESIGN | Precision-cut threads to ensure leak-proof, secure connections |
| MATERIAL |
Steel for high strength and resistance to corrosion |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) |
1.970 |
| CONNECTION SIZE 1 |
1-1/4" |
| CONNECTION SIZE 2 |
1-1/4" |
| CONNECTION TYPE |
MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 |
MPT |
| CONNECTION TYPE 2 |
MPT |
| DIAMETER |
1-1/4 |
| DIMENSION STANDARDS |
ANSI B1.20.1 |
| FINISH |
Galvanized |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 11" |
| PRESSURE RATING | 1300 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 40 |
| TEMPERATURE RATING | -150 to 200 deg F |
| THREAD LENGTH | 1.01" |
| WALL THICKNESS | 0.14" |
| BOX/CASE | 10/20 |
| NOTES | Grade B |
| APPLICATIONS |
Ideal for plumbing & water systems, gas & fuel lines, HVAC & air systems, industrial applications |
| BRAND | Midland Industries |
The 1-1/4 x 11 Galvanized Steel Nipple is a short, threaded pipe fitting designed to connect two female-threaded pipes or fittings in a straight-line configuration. The 1-1/4-inch length offers a compact and efficient connection for medium to high-pressure applications. Made from galvanized steel, it provides exceptional corrosion resistance, making it ideal for water, gas, air, and industrial applications. The galvanized coating enhances durability and protects against rust and environmental damage.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Steel Nipple |
| DESIGN | Precision-cut threads to ensure leak-proof, secure connections |
| MATERIAL |
Steel for high strength and resistance to corrosion |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) |
1.970 |
| CONNECTION SIZE 1 |
1-1/4" |
| CONNECTION SIZE 2 |
1-1/4" |
| CONNECTION TYPE |
MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 |
MPT |
| CONNECTION TYPE 2 |
MPT |
| DIAMETER |
1-1/4 |
| DIMENSION STANDARDS |
ANSI B1.20.1 |
| FINISH |
Galvanized |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 11" |
| PRESSURE RATING | 1300 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 40 |
| TEMPERATURE RATING | -150 to 200 deg F |
| THREAD LENGTH | 1.01" |
| WALL THICKNESS | 0.14" |
| BOX/CASE | 10/20 |
| NOTES | Grade B |
| APPLICATIONS |
Ideal for plumbing & water systems, gas & fuel lines, HVAC & air systems, industrial applications |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:56134
1-1/4 x 11 Galvanized Steel Nipple
- Regular price
- $20.59
- Sale price
- $20.59
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
