The 1-1/4 x 1/2 Black Reducing Tee is a T-shaped pipe fitting designed to create a branch connection in piping systems. This fitting is made of black malleable iron, which is known for its strength, durability, and resistance to wear and corrosion. It is ideal for applications where a reduction in pipe size is required and is commonly used in residential, commercial, and industrial plumbing systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Black Reducing Branch Tee |
| DESIGN | Reducing Tee Design allowing for efficient flow management |
| MATERIAL | Iron offers high pressure and provides long-lasting performance in various applications |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| WEIGHT (LBS) | 0.910 |
| BOXCASE | 20/40 |
| APPROXWT LBS | 0.91 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1.34 x 1.45" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 1-1/4" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1-1/4" |
| CONNECTION SIZE 3 | 1/2" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| CONNECTION TYPE 3 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B16.3 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Tee |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 1-1/4-11-1/2 x 1/2-14 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Residential Plumbing, Industrial Plumbing, Heating Systems, Irrigation Systems |
| BRAND | Midland Industries |
The 1-1/4 x 1/2 Black Reducing Tee is a T-shaped pipe fitting designed to create a branch connection in piping systems. This fitting is made of black malleable iron, which is known for its strength, durability, and resistance to wear and corrosion. It is ideal for applications where a reduction in pipe size is required and is commonly used in residential, commercial, and industrial plumbing systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Black Reducing Branch Tee |
| DESIGN | Reducing Tee Design allowing for efficient flow management |
| MATERIAL | Iron offers high pressure and provides long-lasting performance in various applications |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| WEIGHT (LBS) | 0.910 |
| BOXCASE | 20/40 |
| APPROXWT LBS | 0.91 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1.34 x 1.45" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 1-1/4" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1-1/4" |
| CONNECTION SIZE 3 | 1/2" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| CONNECTION TYPE 3 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B16.3 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Tee |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 1-1/4-11-1/2 x 1/2-14 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Residential Plumbing, Industrial Plumbing, Heating Systems, Irrigation Systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:65301
1-1/4 x 1/2 Black Reducing Branch Tee
- Regular price
- $22.18
- Sale price
- $22.18
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
