The 1-1/4" Petroleum Discharge 100' Roll is a heavy-duty hose designed for the safe and efficient transfer of petroleum-based products. With a 1-1/4" diameter and a 100-foot length, it is built to withstand the demands of fuel and oil discharge applications. Featuring a durable construction, this hose is resistant to abrasion and weather, ensuring reliable performance in outdoor and industrial environments. Ideal for fueling operations and petroleum handling, it provides flexibility and strength to ensure safe and efficient fluid transfer.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Petroleum Discharge |
| DESIGN |
Flexible design, making it easy to handle, route, and install |
| MATERIAL | Rubber for durability and flexibility |
| COVER MATERIAL | Neoprene |
|
WEIGHT (LBS) |
0.4453 |
|
HOSE COLOR |
Red |
| HOSE TYPE | Petroleum |
| INSIDE DIAMETER | 1-1/4" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 1.69" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| REINFORCEMENT | Synthetic Textile Cord with Static Wire |
| RESISTANCE PROPERTIES | Heat, Oil, Weather |
| TEMPERATURE HIGH | 190 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -30 deg F |
| TUBE MATERIAL | Rubber |
| APPLICATIONS | Ideal for petroleum & fuel transfer, oil & gas industry, agriculture & construction equipment, marine & dockside use |
| BRAND | Midland Industries |
The 1-1/4" Petroleum Discharge 100' Roll is a heavy-duty hose designed for the safe and efficient transfer of petroleum-based products. With a 1-1/4" diameter and a 100-foot length, it is built to withstand the demands of fuel and oil discharge applications. Featuring a durable construction, this hose is resistant to abrasion and weather, ensuring reliable performance in outdoor and industrial environments. Ideal for fueling operations and petroleum handling, it provides flexibility and strength to ensure safe and efficient fluid transfer.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Petroleum Discharge |
| DESIGN |
Flexible design, making it easy to handle, route, and install |
| MATERIAL | Rubber for durability and flexibility |
| COVER MATERIAL | Neoprene |
|
WEIGHT (LBS) |
0.4453 |
|
HOSE COLOR |
Red |
| HOSE TYPE | Petroleum |
| INSIDE DIAMETER | 1-1/4" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 1.69" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| REINFORCEMENT | Synthetic Textile Cord with Static Wire |
| RESISTANCE PROPERTIES | Heat, Oil, Weather |
| TEMPERATURE HIGH | 190 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -30 deg F |
| TUBE MATERIAL | Rubber |
| APPLICATIONS | Ideal for petroleum & fuel transfer, oil & gas industry, agriculture & construction equipment, marine & dockside use |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:PDR-125
1-1-4 Petroleum Discharge 100 Roll
- Regular price
- $563.07
- Sale price
- $563.07
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
