| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | 316 Stainless Steel Half Coupling |
| DESIGN |
Compact half coupling design, used for branch connections and mounting valves or instruments. |
| MATERIAL | Stainless steel provides superior resistance to chemicals, acids, and seawater corrosion. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 316 Stainless Steel |
| WEIGHT (lbs) | 0.250 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 0.86 x 1.88 Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 1-1/4" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1-1/4" |
| CONNECTION TYPE | FPT|Butt Weld |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | Butt Weld |
| DIMENSIONS | 1.88" Dia x 0.86" L |
| FITTING TYPE | Coupling |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 1-1/4-11-1/2 |
| BOX |
10 |
| APPROXWT LBS | 0.24 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing System, Oil and Gas Industry, Pneumatic and Hydraulic Systems, Automotive, HVAC, Chemical and Pharmaceutical Industries. |
| BRAND | Midland Industries |
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | 316 Stainless Steel Half Coupling |
| DESIGN |
Compact half coupling design, used for branch connections and mounting valves or instruments. |
| MATERIAL | Stainless steel provides superior resistance to chemicals, acids, and seawater corrosion. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 316 Stainless Steel |
| WEIGHT (lbs) | 0.250 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 0.86 x 1.88 Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 1-1/4" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1-1/4" |
| CONNECTION TYPE | FPT|Butt Weld |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | Butt Weld |
| DIMENSIONS | 1.88" Dia x 0.86" L |
| FITTING TYPE | Coupling |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 1-1/4-11-1/2 |
| BOX |
10 |
| APPROXWT LBS | 0.24 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing System, Oil and Gas Industry, Pneumatic and Hydraulic Systems, Automotive, HVAC, Chemical and Pharmaceutical Industries. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:63776
1-1/4 316 Stainless Steel Half Coupling
- Regular price
- $34.67
- Sale price
- $34.67
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
