The 1-1/2 x Close Black Steel Nipple is a short, threaded pipe fitting with NPT male threads on both ends, made from black steel for durability and industrial applications. The close length design means there is minimal spacing between the threaded ends, making it ideal for compact piping installations. Made from high-quality steel for durability and cost-effective for industrial piping and ensures mechanical strength and pressure resistance.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Steel Nipple |
| DESIGN | Close length design for tight, compact installations |
| MATERIAL |
Steel for high strength and durability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) |
0.290 |
| APPROXIMATE WEIGHT (LBS) |
0.31 |
| BOXCASE |
50/100 |
| CONNECTION SIZE 1 |
1-1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 |
1-1/2" |
| CONNECTION TYPE |
MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 |
MPT |
| CONNECTION TYPE 2 |
MPT |
| DIAMETER |
1-1/2" |
| DIMENSION STANDARDS |
ANSI B1.20.1 |
| FINISH |
Black |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 1-3/4" |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| PRESSURE RATING | 1300 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 40 |
| TEMPERATURE RATING | -200 to 150 deg F |
| THREAD LENGTH | 1.03" |
| THREAD SIZE | 1-1/2-11-1/2 |
| WALL THICKNESS | 0.145" |
|
NOTES |
Grade B |
| APPLICATIONS |
Ideal for plumbing, HVAC, gas, industrial, and agricultural systems |
| BRAND | Midland Industries |
Link to Midland Industries Catalog
The 1-1/2 x Close Black Steel Nipple is a short, threaded pipe fitting with NPT male threads on both ends, made from black steel for durability and industrial applications. The close length design means there is minimal spacing between the threaded ends, making it ideal for compact piping installations. Made from high-quality steel for durability and cost-effective for industrial piping and ensures mechanical strength and pressure resistance.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Steel Nipple |
| DESIGN | Close length design for tight, compact installations |
| MATERIAL |
Steel for high strength and durability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) |
0.290 |
| APPROXIMATE WEIGHT (LBS) |
0.31 |
| BOXCASE |
50/100 |
| CONNECTION SIZE 1 |
1-1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 |
1-1/2" |
| CONNECTION TYPE |
MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 |
MPT |
| CONNECTION TYPE 2 |
MPT |
| DIAMETER |
1-1/2" |
| DIMENSION STANDARDS |
ANSI B1.20.1 |
| FINISH |
Black |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 1-3/4" |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| PRESSURE RATING | 1300 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 40 |
| TEMPERATURE RATING | -200 to 150 deg F |
| THREAD LENGTH | 1.03" |
| THREAD SIZE | 1-1/2-11-1/2 |
| WALL THICKNESS | 0.145" |
|
NOTES |
Grade B |
| APPLICATIONS |
Ideal for plumbing, HVAC, gas, industrial, and agricultural systems |
| BRAND | Midland Industries |
Link to Midland Industries Catalog
SKU:57140
1-1/2 x Close Black Steel Nipple
- Regular price
- $6.79
- Sale price
- $6.79
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
