The 1-1/2 Male Pipe Thread x 2 Schedule 80 Galvanized Steel Pipe Nipple is a heavy-duty pipe fitting designed for high-pressure applications in plumbing, industrial, and mechanical systems. It features NPT (National Pipe Thread) male threading on both ends for secure connections. Made from galvanized steel, it provides excellent corrosion resistance, making it suitable for water, gas, oil, and air systems.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Schedule 80 Galvanized Steel Nipple |
| DESIGN |
Straight cylindrical shape with external male threads on ends for secured connection. |
| MATERIAL | Steel protects against rust and corrosion, ideal for outdoor and wet environments. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.450 |
| CONNECTION SIZE 1 | 1-1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1-1/2" |
| CONNECTION TYPE | MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIAMETER | 1-1/2" |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FINISH | Galvanized |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 2" |
| SCHEDULE RATING | SCH 80 |
| THREAD SIZE | 1-1/2-11-1/2 |
| APPLICATIONS | Ideal for Water Supply Systems, Gas & Oil Lines, Compressed Air Systems, Irrigation & Sprinkler Systems, HVAC & Plumbing, & Chemical Processing. |
| BRAND | Midland Industries |
The 1-1/2 Male Pipe Thread x 2 Schedule 80 Galvanized Steel Pipe Nipple is a heavy-duty pipe fitting designed for high-pressure applications in plumbing, industrial, and mechanical systems. It features NPT (National Pipe Thread) male threading on both ends for secure connections. Made from galvanized steel, it provides excellent corrosion resistance, making it suitable for water, gas, oil, and air systems.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Schedule 80 Galvanized Steel Nipple |
| DESIGN |
Straight cylindrical shape with external male threads on ends for secured connection. |
| MATERIAL | Steel protects against rust and corrosion, ideal for outdoor and wet environments. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.450 |
| CONNECTION SIZE 1 | 1-1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1-1/2" |
| CONNECTION TYPE | MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIAMETER | 1-1/2" |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FINISH | Galvanized |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 2" |
| SCHEDULE RATING | SCH 80 |
| THREAD SIZE | 1-1/2-11-1/2 |
| APPLICATIONS | Ideal for Water Supply Systems, Gas & Oil Lines, Compressed Air Systems, Irrigation & Sprinkler Systems, HVAC & Plumbing, & Chemical Processing. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:58141
1-1/2 x 2 Schedule 80 Galvanized Steel Nipple
- Regular price
- $34.84
- Sale price
- $34.84
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
