The 1-1/2" Nominal Crimplock Sanitary Ferrule is a high-quality, durable fitting designed for creating secure, sanitary connections in fluid systems. Made from stainless steel, this ferrule is ideal for use in industries where cleanliness and leak-proof connections are essential, such as food processing, pharmaceuticals, and biotechnology.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Crimplock Sanitary Ferrule |
| DESIGN | Crimplock Design: ensures a secure, tight connection when used with Crimplock-style clamps, offering a reliable seal for sanitary systems. |
| MATERIAL | Stainless Steel : offers excellent corrosion resistance, durability, and long-term performance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 304 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | |
| CONNECTION TYPE | Crimp |
| FITTING TYPE | Ferrule |
| FOR USE WITH | Crimplok Ground Joint Fitting |
| INSIDE DIAMETER | 2-10/64" |
| NOMINAL SIZE | 1-1/2" |
| APPLICATIONS | Ideal for Sanitary Fluid Systems: Hygienic Pipelines, Industrial Equipment |
| BRAND | Midland Industries |
The 1-1/2" Nominal Crimplock Sanitary Ferrule is a high-quality, durable fitting designed for creating secure, sanitary connections in fluid systems. Made from stainless steel, this ferrule is ideal for use in industries where cleanliness and leak-proof connections are essential, such as food processing, pharmaceuticals, and biotechnology.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Crimplock Sanitary Ferrule |
| DESIGN | Crimplock Design: ensures a secure, tight connection when used with Crimplock-style clamps, offering a reliable seal for sanitary systems. |
| MATERIAL | Stainless Steel : offers excellent corrosion resistance, durability, and long-term performance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 304 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | |
| CONNECTION TYPE | Crimp |
| FITTING TYPE | Ferrule |
| FOR USE WITH | Crimplok Ground Joint Fitting |
| INSIDE DIAMETER | 2-10/64" |
| NOMINAL SIZE | 1-1/2" |
| APPLICATIONS | Ideal for Sanitary Fluid Systems: Hygienic Pipelines, Industrial Equipment |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:SFCF-15210-SS304
1 1/2 x 2 10/64 Crimplok Sanitary Ferrule
- Regular price
- $23.05
- Sale price
- $23.05
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
