The 1-1/2 x 1 Galvanized Reducing Branch Tee is a three-way pipe fitting designed to connect three pipes at a reducing size transition. Made from malleable iron and coated with hot-dip galvanized, it provides excellent corrosion resistance, making it ideal for use in plumbing, water, gas, air, and industrial systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Reducing Branch Tee |
| DESIGN |
Tee-shaped with a reducing branch for quick and secure connections for various piping systems |
| MATERIAL |
Iron ensures high strength and long-lasting performance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| BOXCASE | 10/30 |
| WEIGHT | 1.410 |
| APPROXWT LBS | 1.33 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1.65 x 1.88" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 1-1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1-1/2" |
| CONNECTION SIZE 3 | 1" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| CONNECTION TYPE 3 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARD | ANSI B16.3 |
| FINISH | Galvanized |
| FITTING TYPE | Tee |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| THREAD SIZE | 1-1/2-11-1/2 x 1-11-1/2 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing & Water Distribution, HVAC & Air Systems, Gas & Fuel Lines, Industrial & Agricultural Applications |
| BRAND | Midland Industries |
The 1-1/2 x 1 Galvanized Reducing Branch Tee is a three-way pipe fitting designed to connect three pipes at a reducing size transition. Made from malleable iron and coated with hot-dip galvanized, it provides excellent corrosion resistance, making it ideal for use in plumbing, water, gas, air, and industrial systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Reducing Branch Tee |
| DESIGN |
Tee-shaped with a reducing branch for quick and secure connections for various piping systems |
| MATERIAL |
Iron ensures high strength and long-lasting performance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| BOXCASE | 10/30 |
| WEIGHT | 1.410 |
| APPROXWT LBS | 1.33 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1.65 x 1.88" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 1-1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1-1/2" |
| CONNECTION SIZE 3 | 1" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| CONNECTION TYPE 3 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARD | ANSI B16.3 |
| FINISH | Galvanized |
| FITTING TYPE | Tee |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| THREAD SIZE | 1-1/2-11-1/2 x 1-11-1/2 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing & Water Distribution, HVAC & Air Systems, Gas & Fuel Lines, Industrial & Agricultural Applications |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:64318
1-1/2 x 1 Galvanized Reducing Branch Tee
- Regular price
- $34.22
- Sale price
- $34.22
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
