The 1-1/2 Tank Truck Blue Stripe 100' Roll is a heavy-duty, high-performance hose designed for fuel, petroleum, and chemical transfer applications in tanker truck operations. It is reinforced for durability, flexibility, and resistance to abrasion, oil, and weathering, making it ideal for bulk loading, unloading, and fuel distribution. Ideal for moderate fuel and liquid transfer rates, it ensures safe, efficient, and long-lasting performance in industrial and commercial fuel handling applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Tank Truck Hose |
| DESIGN |
Blue Stripe color to distinguish it from other fuel or chemical hoses, for safe fuel transfer |
| TUBE MATERIAL | Nitrile Rubber, abrasion-resistant, oil-resistant, and weather-resistant rubber for durability in rugged environments |
| COVER MATERIAL | Rubber |
|
WEIGHT (lbs) |
0.814 |
| BEND RADIUS | 4" |
| HOSE COLOR | Black with Blue Stripe |
| HOSE TYPE | Tank Truck |
| INSIDE DIAMETER | 1-1/2" |
| LENGTH | 100' |
| OUTSIDE DIAMETER | 1.93" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| REINFORCEMENT | High Tensile Wire Helix Embedded Between Layers of Textile Cord |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Gasoline, Oil |
| TEMPERATURE HIGH | 200 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -30 deg F |
| VACUUM RATING | 27"Hg |
| FOR USE WITH | Gasoline, Kerosene, Diesel, Oil Suspensions and Emulsions |
| APPLICATIONS |
Ideal for tank truck fuel transfer, bulk petroleum handling, marine & dockside fueling, agriculture & heavy equipment fueling, loading & unloading operations |
| BRAND | Midland Industries |
The 1-1/2 Tank Truck Blue Stripe 100' Roll is a heavy-duty, high-performance hose designed for fuel, petroleum, and chemical transfer applications in tanker truck operations. It is reinforced for durability, flexibility, and resistance to abrasion, oil, and weathering, making it ideal for bulk loading, unloading, and fuel distribution. Ideal for moderate fuel and liquid transfer rates, it ensures safe, efficient, and long-lasting performance in industrial and commercial fuel handling applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Tank Truck Hose |
| DESIGN |
Blue Stripe color to distinguish it from other fuel or chemical hoses, for safe fuel transfer |
| TUBE MATERIAL | Nitrile Rubber, abrasion-resistant, oil-resistant, and weather-resistant rubber for durability in rugged environments |
| COVER MATERIAL | Rubber |
|
WEIGHT (lbs) |
0.814 |
| BEND RADIUS | 4" |
| HOSE COLOR | Black with Blue Stripe |
| HOSE TYPE | Tank Truck |
| INSIDE DIAMETER | 1-1/2" |
| LENGTH | 100' |
| OUTSIDE DIAMETER | 1.93" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| REINFORCEMENT | High Tensile Wire Helix Embedded Between Layers of Textile Cord |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Gasoline, Oil |
| TEMPERATURE HIGH | 200 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -30 deg F |
| VACUUM RATING | 27"Hg |
| FOR USE WITH | Gasoline, Kerosene, Diesel, Oil Suspensions and Emulsions |
| APPLICATIONS |
Ideal for tank truck fuel transfer, bulk petroleum handling, marine & dockside fueling, agriculture & heavy equipment fueling, loading & unloading operations |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:TLB-150
1-1/2 Tank Truck Blue Stripe 100' Roll
- Regular price
- $505.31
- Sale price
- $505.31
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
