The 1-1/2 Blue Layflat 300' Roll is a durable, flexible, and lightweight hose designed for high-volume water discharge applications. Commonly used in agriculture, irrigation, construction, dewatering, and industrial pumping, this hose is easy to store, transport, and deploy due to its lay-flat design. It is easy to roll, transport, and deploy for rapid setup and provides a steady flow rate for efficient water transfer.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Lay Flat Hose |
| DESIGN |
Lay-flat design, folds flat when not in use, saving space for storage and transport |
| TUBE MATERIAL | PVC (Polyvinyl Chloride) for lightweight, flexible, and durable performance |
| COVER MATERIAL | PVC |
|
WEIGHT (lbs) |
0.150 |
| HOSE COLOR | Blue |
| HOSE TYPE | Water Discharge |
| INSIDE DIAMETER | 1-1/2" |
| OUTSIDE DIAMETER | 1.63" |
| PRESSURE RATING | 70 psi |
| REINFORCEMENT | Woven High Tensile Synthetic Yarn |
| TEMPERATURE HIGH | 130 deg F |
| TEMPERATURE LOW | 15 deg F |
| APPLICATIONS |
Ideal for agricultural irrigation, construction & dewatering, industrial fluid transfer, mining & drilling operations, emergency flood relief, municipal & firefighting support |
| BRAND | Midland Industries |
The 1-1/2 Blue Layflat 300' Roll is a durable, flexible, and lightweight hose designed for high-volume water discharge applications. Commonly used in agriculture, irrigation, construction, dewatering, and industrial pumping, this hose is easy to store, transport, and deploy due to its lay-flat design. It is easy to roll, transport, and deploy for rapid setup and provides a steady flow rate for efficient water transfer.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Lay Flat Hose |
| DESIGN |
Lay-flat design, folds flat when not in use, saving space for storage and transport |
| TUBE MATERIAL | PVC (Polyvinyl Chloride) for lightweight, flexible, and durable performance |
| COVER MATERIAL | PVC |
|
WEIGHT (lbs) |
0.150 |
| HOSE COLOR | Blue |
| HOSE TYPE | Water Discharge |
| INSIDE DIAMETER | 1-1/2" |
| OUTSIDE DIAMETER | 1.63" |
| PRESSURE RATING | 70 psi |
| REINFORCEMENT | Woven High Tensile Synthetic Yarn |
| TEMPERATURE HIGH | 130 deg F |
| TEMPERATURE LOW | 15 deg F |
| APPLICATIONS |
Ideal for agricultural irrigation, construction & dewatering, industrial fluid transfer, mining & drilling operations, emergency flood relief, municipal & firefighting support |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:BLAY-150
1-1/2 Blue Layflat 300' Roll
- Regular price
- $329.24
- Sale price
- $329.24
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
