The 1-1/2 304 Stainless Steel Street Elbow is a durable pipe fitting designed to change the direction of flow in a piping system by 90°. Unlike standard elbows, a street elbow has one male (external) and one female (internal) threaded connection, allowing direct connection to other fittings without the need for additional adapters. Made from 304 stainless steel, it offers excellent corrosion resistance and is ideal for water, gas, oil, steam, and chemical applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Elbow |
| DESIGN | Compact 90° angled design for making sharp turns in a tight space |
| MATERIAL | Stainless steel to resist corrosion, oxidation, and extreme temperatures |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 304 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) |
0.860 |
| CONNECTION SIZE 1 |
1-1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 |
1-1/2" |
| CONNECTION TYPE |
MNPT|FNPT |
| CONNECTION TYPE 1 |
MNPT |
| CONNECTION TYPE 2 |
FNPT |
| DIMENSION STANDARDS |
ASME B1.20.1 |
| FITTING TYPE | 90 deg Elbow |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| PRESSURE RATING | 300 psi |
| THREAD SIZE | 1-1/2-11-1/2 |
| FOR USE WITH | Air, Water, Oil, Natural Gas, Steam |
| BOX | 5 |
| APPROXWT LBS | 0.84 |
| APPLICATIONS |
Ideal for hydraulic, pneumatic, plumbing, HVAC, and industrial applications |
| BRAND | Midland Industries |
The 1-1/2 304 Stainless Steel Street Elbow is a durable pipe fitting designed to change the direction of flow in a piping system by 90°. Unlike standard elbows, a street elbow has one male (external) and one female (internal) threaded connection, allowing direct connection to other fittings without the need for additional adapters. Made from 304 stainless steel, it offers excellent corrosion resistance and is ideal for water, gas, oil, steam, and chemical applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Elbow |
| DESIGN | Compact 90° angled design for making sharp turns in a tight space |
| MATERIAL | Stainless steel to resist corrosion, oxidation, and extreme temperatures |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 304 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) |
0.860 |
| CONNECTION SIZE 1 |
1-1/2" |
| CONNECTION SIZE 2 |
1-1/2" |
| CONNECTION TYPE |
MNPT|FNPT |
| CONNECTION TYPE 1 |
MNPT |
| CONNECTION TYPE 2 |
FNPT |
| DIMENSION STANDARDS |
ASME B1.20.1 |
| FITTING TYPE | 90 deg Elbow |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| PRESSURE RATING | 300 psi |
| THREAD SIZE | 1-1/2-11-1/2 |
| FOR USE WITH | Air, Water, Oil, Natural Gas, Steam |
| BOX | 5 |
| APPROXWT LBS | 0.84 |
| APPLICATIONS |
Ideal for hydraulic, pneumatic, plumbing, HVAC, and industrial applications |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:62167
1-1/2 304 Stainless Steel Street Elbow
- Regular price
- $73.13
- Sale price
- $73.13
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
