The 1-1/2 304 Stainless Steel Locknut is a threaded fastening component designed to secure fittings, pipe prevents loosing due to vibration, movement, or pressure changes. The threaded interior ensures a secure fit over male-threaded pipes or conduit fittings and prevents loosening designed to lock fittings or pipes in place, preventing unintended movement. Made from 304 stainless steel, it offers high corrosion resistance, making it ideal for industrial, plumbing, electrical, and mechanical applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Locknut |
| DESIGN | Hexagonal shape design, allows for easy tightening with a wrench or pliers |
| MATERIAL | Stainless steel provides superior corrosion resistance for harsh environments |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 304 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.250 |
| APPROXWT LBS | 0.29 |
| BOX | 25 |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| NOMINAL SIZE | 1-1/2" |
| FITTING TYPE | Nut |
| ADDITIONAL INFORMATION |
Female Straight Connection |
| THREAD SIZE | 1-1/2-11-1/2 |
| NOTES | Straight Thread |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing & Piping Systems, Electrical Conduit Systems, HVAC & Mechanical Systems, Oil, Gas & Chemical Processing, Food & Beverage Industry, Marine & Outdoor Applications |
| BRAND | Midland Industries |
The 1-1/2 304 Stainless Steel Locknut is a threaded fastening component designed to secure fittings, pipe prevents loosing due to vibration, movement, or pressure changes. The threaded interior ensures a secure fit over male-threaded pipes or conduit fittings and prevents loosening designed to lock fittings or pipes in place, preventing unintended movement. Made from 304 stainless steel, it offers high corrosion resistance, making it ideal for industrial, plumbing, electrical, and mechanical applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Locknut |
| DESIGN | Hexagonal shape design, allows for easy tightening with a wrench or pliers |
| MATERIAL | Stainless steel provides superior corrosion resistance for harsh environments |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 304 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.250 |
| APPROXWT LBS | 0.29 |
| BOX | 25 |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| NOMINAL SIZE | 1-1/2" |
| FITTING TYPE | Nut |
| ADDITIONAL INFORMATION |
Female Straight Connection |
| THREAD SIZE | 1-1/2-11-1/2 |
| NOTES | Straight Thread |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing & Piping Systems, Electrical Conduit Systems, HVAC & Mechanical Systems, Oil, Gas & Chemical Processing, Food & Beverage Industry, Marine & Outdoor Applications |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:62707
1-1/2 304 Stainless Steel Locknut
- Regular price
- $107.88
- Sale price
- $107.88
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
